س. تیر ۲۴ام, ۱۳۹۹

دنیای خبر

مهم ترین رویدادهای ایران و جهان

آمریکای رو به افول به دنبال سنگ اندازی در روابط ایران

آمریکا با اعمال تحریم های بیشتر به دنبال سقوط نظام ایران است/ ذهنیت آمریکایی ها برای تحریم مجدد از خود ما منتقل شده است/ خوش خیالی های اعتماد به آمریکا ادامه دارد!

کارشناس مسائل بین الملل گفت: آمریکایی ها بر آن هستند تا با اعمال تحریم های بیشتر سقوط نظام جمهوری اسلامی ایران را رقم بزنند از این رو به یکی از اصلی ترین ملزومات آن یعنی فشار بر مردم نیازمندند چرا که از نظر آنها زمانی نظام جمهوری اسلامی ایران سقوط می کند که طاقت مردم تمام شود و بر علیه حکومت به خیابانها بریزند. از این جهت است که سیاستمداران آمریکایی ازعدم توجه به مذاکره و لزوم گسترس تحریم ها وافزایش فشارها سخن می گویند.

گروه سیاسی_رجانیوز: کارشناس مسائل بین الملل گفت: آمریکایی ها بر آن هستند تا با اعمال تحریم های بیشتر سقوط نظام جمهوری اسلامی ایران را رقم بزنند از این رو به یکی از اصلی ترین ملزومات آن یعنی فشار بر مردم نیازمندند چرا که از نظر آنها زمانی نظام جمهوری اسلامی ایران سقوط می کند که طاقت مردم تمام شود و بر علیه حکومت به خیابانها بریزند. از این جهت است که سیاستمداران آمریکایی ازعدم توجه به مذاکره و لزوم گسترس تحریم ها وافزایش فشارها سخن می گویند.

«فواد ایزدی» استاد دانشگاه وکارشناس مسائل بین الملل با تشریح فلسفه تحریمها از منظر مسئولین آمریکایی گفت: خروج آقای ترامپ و تاکید ایشان مبنی بر خروج از برجام به پشتوانه منطقی آمریکایی صورت گرفت که چندان دور از ذهن نبود. آمریکایی ها بر آن هستند تا با اعمال تحریم های بیشتر سقوط نظام جمهوری اسلامی ایران را رقم بزنند از این رو به یکی از اصلی ترین ملزومات آن یعنی فشار بر مردم نیازمندند.

وی در این باره افزود: از نظر آنها زمانی نظام جمهوری اسلامی ایران سقوط می کند که طاقت مردم تمام شود و بر علیه حکومت به خیابانها بریزند. از این جهت است که سیاستمداران آمریکایی ازعدم توجه به مذاکره و لزوم گسترش تحریم ها وافزایش فشارها سخن می گویند.

ایزدی عنوان کرد: افزایش سازمانها، نهادها وافراد در لیست تحریم ها نشات گرفته از منطق افزایش فشار روی ایران برای سرنگونی حکومت است.

کارشناس مسائل ایران وآمریکا با تشریح چرایی افزایش فشار آمریکا بر ایران تصریح کرد: آنها براین باور هستند که اگر حکومت سرنگون شد اهداف خود را در ایران پیاده می کنند در غیراین صورت معتقدند ایران بعد از تحریم ها به شدت ضعیف می شود و آمادگی اعطای امتیازات بیشترو فراتر از امتیازهای هسته ای را پیدا می کند.

ذهنیت آمریکایی ها برای تحریم مجدد از خود ما منتقل شده است

وی تاکید کرد:  بی شک چنین  ذهنیتی به خودی خود در سیاستمداران آمریکایی ایجاد نشده و وابسته به  دو عامل است. اینکه آنها احساس می کنند می توانند از ایران امتیاز بیشتری بگیرند از خود ما به آنها منتقل شده، زمانی که از برجام دو و سه صحبت کردیم یعنی حاضر به  مذاکره دوم وسوم یعنی بده و بستان با امریکاییها هستیم. این درحالی است که طرف آمریکایی کاری  به قسمت بدهکار ندارد؛ ممکن است مواردی را روی کاغذ امضاء کند اما مانند برجام دست آخر زیر آن می زند و دائما بستانکار است.

ایزدی ذهنیت افزایش تحریم و تشدید تحریم ها را ناشی از رفتارهای برخی از مسئولین کشور عنوان کرده، گفت: آمریکایی ها احساس می کنند با روی کار آمدن دولتی که آمادگی دادن امتیاز در حوزه های مختلف از جمله موشکی را دارد آنها زودتر به نتیجه دلخواه خود می رسند. لذا با این پیش ذهنیت که از سوی ما به آنها متبادر شده آمریکا گمان برده که ایران آمادگی دادن امتیاز را دارد.

  وی افزود: پیش شرط دیگری که عنوان شد باقی ماندن ایران در برجام با اروپایی ها در صورت خروج آمریکا از برجام بود. ایران  بعد از خروج آمریکا از برجام همچنان پایبند به مفاد برجام و محدودیت های هسته ای است بنابراین طرف آمریکایی یقین پیدا کرده که می تواند دستاوردهای فعلی را برای خود نگه دارد.

ایزدی با اشاره به دو گزینه پیش روی آمریکاییها در موضوع خروج از برجام عنوان کرد: عده ای در واشنگتن نگران خروج آمریکا و خروج متعاقب ایران از برجام بودند که دراین صورت دستاوردهای آمریکا به فنا می رفت؛ در صورتی که عده دیگری با اطمینان خاطر عنوان می کردند که ایران در برجام خواهد ماند  که حرف گروه دوم درست از آب درآمد.

وی با بیان اینکه  وضعیت فعلی وضعیت مطلوب امریکاست، عنوان کرد: محدودیت هسته ای و نظارت های گسترده علیه ایران  کماکان اعمال می شود، بازرسی های تحریم ها قبل و بعد از برجام ادامه دارد، لذا بنا به رویکرد ایران، آمریکا گمان می کند سیاست درستی را با اعمال تحریم و فشار نسبت به ایران در پیش گرفته است.

خوش خیالی های اعتماد به آمریکا ادامه دارد!

کارشناس سیاست بین الملل با اشاره به خوش خیالی اعتماد به آمریکا در بین دولتی ها خاطر نشان کرد: از زمان مذاکره برجام قابل پیش بینی بود که بعد از پایان دوره ریاست جمهوری آقای اوباما نمی توان به حضور آمریکا در برجام مطمئن بود. آن زمان عده ای که توسط دولت دلواپس نامیده  شدند بر این موضوع تاکید داشتند که آمریکا قطعنامه های سازمان ملل را هم در گذشته زیر پا گذاشته است.

وی افزود: مشخص بود سیاستمداران آمریکایی به دنبال امتیاز گیری از ایران هستند تا بعد از آن تحریم های بیشتری را علیه ایران اعمال کنند، اما متاسفانه برخی با خوش خیالی به آمریکا اعتماد کردند و گمان داشتند که آنها به تعهداتشان پابیند خواهند بود.

 وی با تاکید بر لزوم فهم و عبرت آموزی از موضوع برجام افزود: نوع ادبیات آقای جان کری به گونه ای بود که مشخص می کرد آمریکا قرار به باقی ماندن طولانی در برجام ندارد. هنگامی که آقای کری در کنگره آمریکا تاکید داشت برجام از نظر حقوقی الزام آوری برای آمریکا ندارد مشخص بود آنها به دنبال بیرون  کشیدن سانتریفیوژهای ایران، بتن ریزی اراک و خارج کردن مواد غنی سازی از کشور هستند.

«برجام الزام حقوقی ندارد»! جاده صاف کنی برای تحریم های جدید

ایزدی گفت:  اینکه برجام الزام حقوقی ندارد به معنای عدم عمل به آن و جاده صاف کنی برای دریافت امتیازهای بیشتر و گسترده تر کردن تحریم هاست. متاسفانه فعلا درگیر چنین وضعیتی هستیم وامید می رود  نمونه و مدل برجام درسی رای افرادی باشد که تحلیل غلطی از ارتباط با آمریکا دارند و با این تحلیل برای کشور هزینه ایجاد می کنند.

کارشناس مسائل ایران وآمریکا تضعیف قدرت نظامی ایران را به مثابه حمله آمریکا به کشور عنوان کرده اظهار داشت: درس گرفتن ازگذشته  راهبرد بسیار مهمی برای سیاستمداران و مردم است. اینکه تحلیل های خوبی داشته باشیم تا هزینه ای به کشور وارد نشود بسیار خوب است. قدم اول رسیدن به چنین مطلوبی فهم و عبرت آموزی از گذشته و از آینده است. باید به این مساله برسیم و فهم کنیم که  رابطه ایران وآمریکا درست شدنی نیست.

تا زمانی که آمریکا، آمریکا و ایران، ایران است  فشار و تحریم ادامه دار خواهد بود. هر چند باید براین نکته تاکید کرد که  تسلیم شدن به معنای حل مشکلات نیست؛ بلکه به معنای آغاز خسارت هاست. در صورت تمکین از آمریکا باید در حوزه موشکی، نظامی و منطقه ای کوتاه آمد که دراین صورت با تضعیف قوای نظامی کشور قطعا آن زمان آمریکا به کشور حمله می کند، از این جهت تمکین و گوش کردن به حرف امریکا جزو گزینه ها نیست.

وی در پایان با تاکید بر افزایش مقاومت عنوان کرد: مسلما آمریکا نیز عجله  ای برای پایان دادن به فشارها ندارد،  پایان فشار هم جزو گزینه های آنها نیست. آنها فشار اعمال می کنند و ما چاره ای جز مقاومت نداریم و از این جهت فهم این مساله که رابطه ایران وامریکا درست شدنی نیست سیاست مقاومت را در برابر آمریکا قوی تر می کند چرا که گزینه  دیگری وجود ندارد.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *