س. تیر ۲۴ام, ۱۳۹۹

دنیای خبر

مهم ترین رویدادهای ایران و جهان

اسرار جنگ ۳۳ روزه- ۱۴| تلاش ناکام اسرائیل برای حذف نماد نصرالله

بنت جبیل گرچه از نظر تاکتیکی و نظامی یک موقعیت حساس نبود، اما یک نماد به شمار می‌رفت، چرا که نصرالله در آنجا سخنرانی خانه عنکبوت را مطرح کرده بود.

اسرار جنگ 33 روزه- 14| تلاش ناکام اسرائیل برای حذف نماد نصرالله
به گزارش خبرگزاری تسنیم، مرور خاطرات جنگ ۳۳ روزه رژیم صهیونیستی ضد حزب‌الله لبنان تنها به معنی تکرار خاطرات زیبای تاریخی نیست، بلکه زنده نگه داشتن یکی از نقاط عطف عملکرد و تاثیرگذاری مقاومت در لبنان است که همچنان پیامدهای خود را در منطقه دارد و بخشی جدایی‌ناپذیر از موازنه قدرت بازدارنده در برابر دشمن صهیونیستی است. این جنگ باعث شد اسرائیل محدودیت قدرت و توان خود برای استفاده از ابزار نظامی را بشناسد.
آنچه در این مجموعه مطالب مورد بررسی قرار می‌گیرد، یادداشتهای علی شهاب تحلیلگر مسائل راهبردی منطقه است که در پایگاه خبری شبکه ماهواره‌ای المیادین به مناسبت سالروز جنگ ۳۳ روزه منتشر شده است.
«این لحظه را فراموش نکنید که ملت اسرائیل! همگی پشت سر شما ایستاده اند.» نخست وزیر رژیم صهیونیستی سخنان خود را در تماس با فرماندهان تیپ چتربازان و تیپ گولانی به این ترتیب به پایان رساند. آنها به همراه نظامیانشان خود را برای ورود به منطقه بنت جبیل آماده می‌کردند، با این وجود این اظهارات حماسی نتوانست اضطراب ناشی از این عملیات را از نیروهای اسرائیلی بگیرد. نگرانی و تردید در قدرت و توانایی آنها برای تحقق نتایج این عملیات در مذاکرات موجود بین ریاست ستاد ارتش و فرمانده منطقه شمالی کاملاً ملموس بود. اودی آدام خود را مجبور می‌دید که طرح اشغال بنت جبیل را اجرا کند. دان حالوتص رئیس ستاد ارتش اصرار زیادی داشت که یک پیروزی سرنوشت ساز در جنگ به دست بیاورد و این عملیات را فرصتی بزرگ برای جبران شکست حملات هوایی می‌دانست.
این در حالی بود که فرمانده منطقه شمالی و افسران ارشد ارتش رژیم صهیونیستی به علاوه شاؤول موفاز وزیر صهیونیست که قبل از عقب‌نشینی از لبنان در سال ۲۰۰۰ در بنت جبیل حضور داشت، نظر دیگری داشتند. این عملیات نمی‌توانست به شلیک کاتیوشا به سمت سرزمین‌های اشغالی لطمه‌ای وارد کند. علاوه بر این که خطرات گسترده‌ای داشت که می‌توانست باعث کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از نظامیان اسرائیلی شود. با این وجود برخی ژنرال‌های ستاد ارتش اصرار داشتند که این عملیات انجام شود.
حالوتص خطاب به مخالفان این عملیات گفت: بنت جبیل یک نماد است. نصرالله سخنرانی خانه عنکبوت خود را در این منطقه انجام داده است.
موشه کابلنسکی معاون حالوتص  سعی کرد فرماندهی منطقه شمالی را به نتایج و فواید این عملیات قانع کند: ببین اودی؛ درست است که این عملیات و اشغال بنت جبیل هیچ جایگاه نظامی و تاکتیکی در روند درگیری‌ها ندارد، اما یک نماد به شمار می‌رود. ما می‌توانیم داستان این جنگ را در آینده برای دیگران تعریف کنیم. اودی پاسخ داد: از کدام داستان حرف می‌زنی؟‌
موضوع خانه عنکبوت سید حسن نصرالله به شدت در افکار عمومی اسرائیلی‌ها ریشه دوانده است. عامیر رباپورت نویسنده صهیونیست در روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت که همه به دنبال این بودند که این توهین که دبیرکل حزب الله لبنان انجام داده و اسرائیل را سست‌تر از خانه عنکبوت خوانده بود، از ذهن‌ها خارج کنند.
آمادگی‌های میدانی برای عملیات اشغال بنت جبیل آغاز شد. قرار شده بود مبارزات در سطح یک لشکر نظامی انجام شود تا با حدود ۱۰۰ نظامی مستقر در این روستا مقابله شود. طرح نظامی این عملیات مبتنی بر تحرک نظامیان تیپ گولانی از منطقه شرق بود. همچنین قرار بود نظامیان تیپ چتربازان نیز از منطقه غرب وارد عمل شوند و نیروهای زرهی تیپ هفتم نیز با حملات خود پوشش آتش این عملیات را تامین کنند. گردان ۵۱ از تیپ گولانی مأموریت پیشروی به سمت بنت جبیل از سمت عیناتا را بر عهده داشت.
این گردان از مرزها عبور کرد و چند کیلومتر را با آرامش پشت سر گذاشت، صهیونیست‌ها اما بلافاصله بعد از رسیدن به نقطه مربع التحریر از تمامی طرف‌ها هدف آتش دقیق نیروهای مقاومت قرار گرفتند. عناصر مقاومت راکت‌های خود را به سمت منازلی شلیک می‌کردند که نظامیان اسرائیلی به آنها پناه برده بودند. نظامیان تیپ گولانی متوجه شدند که در دام افتاده اند و حتی نیروهای هوایی اسرائیل نیز نمی‌توانند به آنها کمک کنند. مسافت بین آنها و نیروهای مقاومت بسیار کم بود. تیراندازی‌ها همچنان ادامه پیدا کرد. این در حالی بود که برخی از عناصر حزب‌الله لبنان به سمت نیروهای محاصره شده در حال پیشروی بودند. کار به جایی رسید که آنها نارنجک دستی به سمت نیروهای نظامی اسرائیل پرتاب می‌کردند. ناگهان فرد نظامی مسئول بی‌سیم فریاد زد: سرگرد روعی کلاین کشته شد.
کلاین معاون فرمانده گردان بود. هنوز چند دقیقه‌ای سپری نشده بود که اعلام شد مسئول تیم اول عملیات کننده نیز به شدت مجروح شده است. فرمانده تیپ گولانی در مسافت دور از نیروهای خود مستقر بود. او در مقر فرماندهی عملیات در منطقه المالکیه در نزدیکی شهرک صهیونیست نشین افیفیم مستقر بود. او از این تماس‌ها متوجه شد که اوضاع به هم ریخته است. او از اتاق عملیات نیروی هوایی خواست تا هواپیماهای جاسوسی که از عملیات تصویر‌برداری می‌کردند، موشک‌های خود را به سمت نیروهای دشمن شلیک کنند، اما این هواپیماها قادر به تشخیص نیروها در عرصه میدانی نبودند.
درگیری ها حدود ۴ ساعت ادامه پیدا کرد. تعداد کشته شده‌های تیپ گولانی به حدود هشت نفر رسید. این در حالی بود که تعداد زیادی از عناصر اسرائیلی نیز زخمی شده بودند که جراحت بعضی از آنها شدید بود. در این شرایط پیچیده نیروی هوایی اسرائیل حملاتی را به نزدیکی‌های نظامیان محاصره شده انجام دادند. آنها همچنین تعداد زیادی از هواپیماهای بدون سرنشین را درخواست کردند و از نیروهای محاصره شده نیز خواستند تا موقعیت خود را با تجهیزات نورانی مشخص کنند تا هواپیماها بتوانند موشک‌های خود را به سمت عناصر مقاومت شلیک کنند.
به این ترتیب بود که عملیات نجات نیروهای اسرائیلی آغاز شد. برای عملیات نجات نیاز به بالگردهایی از نوع بلک هوک بود تا نظامی‌ها را از عرصه میدان خارج کند. تعداد این افراد ده‌ها نفر ارزیابی می‌شد که همگی آنها بلافاصله به بیمارستان رمبام در حیفا منتقل شدند. به این ترتیب ارتش اسرائیل بار دیگر در بازپس گیری هیبت خود در شهر بنت جبیل ناکام ماند.
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *