ش. خرداد ۱۷ام, ۱۳۹۹

دنیای خبر

مهم ترین رویدادهای ایران و جهان

تشدیدفشارهای داخلی و بین المللی در راستای تحمیل مذاکرات موشکی (برجام موشکی)

1 دقیقه خوانده شده


حجت الاسلام محمدیان نمایندگی ولی فقیه در دانشگاهها
در رابطه با اینکه آیا برجام موشکی آغاز شده یا خیر؛ اخیراً یک اندیشکده بریتانیایی در گزارشی به تحلیل ویژگی‌های موشک‌های ایران پرداخته و به مقامات واشنگتن توصیه کرده به دنبال حذف کامل توان موشکی ایران نباشد، زیرا این «یک هدفِ دست‌نیافتنی» است.
این اندیشکده به مقامات واشنگتن توصیه کرده، موشک‌های کوتاه‌برد و سامانه‌ پرتاب فضایی ایران را به رسمیت بشناسند (با این شرط که فرآیند تولید آن شفاف یعنی قابل بازرسی شود) و فشار بیاورند تا بقیه برنامه موشکی را تعطیل کند! این بدان‌ معنا است که ایران را از داشتن موشک‌هایی با بُرد بیشتر از ۳۰۰ کیلومتر منع کنند!
ژان ایو لودریان؛ وزیر خارجه فرانسه نیز در آستانه سفر به ایران تهدید کرده که «اگر به موضوع موشکی توجه نشود، امکان دارد که تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال شود.»
وی در گفتگو با روزنامه فرانسوی «ژورنال‌ دودیمانش» گفته: «برنامه‌های موشک بالستیک هستند که (موشک‌ها) می‌توانند چندین هزار کیلومتر برد داشته باشند. چنین چیزی با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل سازگار نیست و فراتر از نیاز تهران به دفاع از مرزهای خود است.»
ملاحظه: پیش از این در برخی رسانه‌ها به نقل از حجت‌السلام محمدیان، مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها آمده بود: در جلسات، دارند ما را توجیه می‌کنند که به برد بیشتر از ۳۰۰ کیلومتر برای موشک‌هایمان نیاز نداریم!!
از سوی دیگر عناصر غربگرایی از جمله دکتر سریع القلم و دکتر نقیب زاده مرتباً در حال نظریه پردازی و بازنشر خواسته نظام سلطه با زبان مقاله و نظریه در محافل علمی- آکادمیک هستند و از سوی دیگر مسئولین سیاست خارجی نیز در اکثر موارد در قبال مواضع خصمانه غرب یا سکوت کرده و یا موضع انفعالی و نامناسب اتخاذ می کنند که همین امر موجب جری تر شدن کشورهای غربی و تشدید فشارها به کشورمان خواهد شد. نکته بسیار حائز اهمیت در این خصوص، مرتبط کردن مسائل معیشتی اقشار مختلف مردم به موضوعات سیاسی و امنیتی کلان و القای این مسئله به افکار عمومی است که اگر نظام در مورد مثلاً موشکی کوتاه بیاید، گشایش های اقتصادی برای کشور فراهم خواهد شد؛ دقیقاً مشابه مذاکرات منجر به برجام که متاسفانه از زبان بالاترین مقام اجرایی کشور بارها گفته می شد که اگر در مورد مباحث هسته ای به طرف مقابل امتیاز داده و برجام اجرایی شود، کلیه تحریم ها در همان روز اول برداشته خواهد شد!! ولی نه تنها چنین نشد که حتی با گذشت بیش از دو سال از اجرای کامل آن از سوی ایران، هنوز امکان پرداخت حقوق کارکندان سفارت خانه ها از طریق سیستم بانکی نیز وجود ندارد و هر روز نیز تهدید به برقراری تحریم های بیشتر می شود

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است ندیده باشید