ی. شهریور ۳۰ام, ۱۳۹۹

دنیای خبر

مهم ترین رویدادهای ایران و جهان

فرانسه؛ مقصد بعدی بن سلمان پس از سفر به آمریکا/ تلاش ولیعهد جوان سعودی برای ارائه تصویری لیبرال از عربستان

1 دقیقه خوانده شده

خبرگزاری فرانسه در گزارشی به تحلیل علل سفر ولیعهد عربستان سعودی به فرانسه پرداخت.
به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ خبرگزاری فرانسه در گزارشی در مورد سفر ولیعهد عربستان به فرانسه نوشت: محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در راستای تلاش همه جانبه برای جلب اعتماد غربی‌ها، روز یکشنبه برای دیداری سه روزه از فرانسه با هدف به رخ کشیدن اصلاحاتش و تقویت روابط با این کشور پس از تنش‌های مرتبط با بحران‌های منطقه‌ای راهی پاریس شد.

یکشنبه روز دیدار خصوصی برای شاهزاده ۳۲ ساله سعودی است که به «ام بی اس» (مخفف محمد بن سلمان) معروف شده و برنامه‌اش برای روز یکشنبه نسبتا محرمانه باقی مانده است.

به گفته منبعی نزدیک به هیئت سعودی، احتمال دارد که محمد بن سلمان در کنسرت اختتامیه جشنواره پاک در شهر جنوبی «اکس آن پروانس» Aix-en-Provence شرکت کند. محمد بن سلمان تلاش همه جانبه‌ای را برای ارائه تصویری لیبرال‌ از جامعه سعودی آغاز کرده است.

او قبلا سفری به انگلیس داشت و به تازگی سه هفته را در آمریکا گذراند. او در آنجا با رؤسای شرکت‌ها دیدار کرد و چندین توافقنامه برای تسهیل سرمایه گذاری در کشورش که می خواهد خود را برای دوره پسانفتی (کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی) آماده کند، امضاء کرد.

فرانسه؛ مقصد بعدی بن سلمان پس از سفر به آمریکا/ تلاش ولیعهد جوان سعودی برای ارائه تصویری لیبرال از عربستان

در فرانسه، او قرار است روز سه‌شنبه با امانوئل مکرون، رئیس جمهور این کشور برای تقویت مناسبات در رابطه‌ای پیچیده بین دو کشور و در حالی که عربستان سعودی به میزان زیادی در چند بحران خاورمیانه نقش دارد، دیدار کند. در پاریس، هیچ قرارداد هیجان انگیزی قرار نیست امضاء شود.

بنابر اعلام کاخ الیزه، رئیس جمهور فرانسه قبل از هر چیز قصد دارد باب «همکاری جدیدی» را با کشور نفت‌خیز عربستان باز کند که انتظار می رود با به قدرت رسیدن ولیعهد وارد مرحله جدید اجتماعی و اقتصادی شود.

منبعی نزدیک به هیئت سعودی به خبرگزاری فرانسه گفت: «این دیدار با هدف مشارکتی جدید با فرانسه صورت می گیرد نه صرفا برای زمینه سازی امضای قرارداد.»

دونی بوشار، کارشناس خاورمیانه در مؤسسه روابط بین الملل فرانسه «ایفری» معتقد است روابط دو جانبه بین فرانسه و عربستان خوب نیست و محمد بن سلمان برای متقاعد کردن خود جهت سفر به فرانسه مشکلات زیادی داشت.»

وی افزود محمد بن سلمان مجذوب آمریکایی‌هاست اما تمایلاتی نیز نسبت به فرانسه نشان داده است.

در پاریس، تأکید بر فرهنگ، گردشگری، سرمایه‌گذاری‌های آتی و فناوری‌های جدید خواهد بود. ولیعهد سعودی روز دوشنبه از پارک علم و فناوری پاریس موسوم به «استسیون اف» Station F بازدید خواهد کرد.

یک منبع دیگر نزدیک به هیئت سعودی اعلام کرد بیش از حدود ۱۲ یادداشت تفاهم در زمینه‌های گردشگری، انرژی و حمل و نقل قرار است بین دو کشور امضاء شود. یک توافقنامه همکاری برای توسعه منطقه باستانی العلا در عربستان سعودی نیز قرار است اعلام شود.

در دیدار سه‌شنبه بعدازظهر ولیعهد سعودی با رئیس جمهور فرانسه، بحران‌های منطقه‌ای شامل سوریه، توافق هسته‌ای ایران، جنگ یمن (جایی که عربستان در آن مداخله نظامی کرده است) و اوضاع لبنان مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت. ممکن است موضوع ساحل (آفریقا) نیز در این دیدار مطرح شود. عربستان یکی از کمک‌کننده‌ها به گروه پنج ساحل است و ساختار توسعه و امنیت منطقه ساحل از اهمیت ویژه‌ای برای فرانسه برخوردار است.

فرانسه؛ مقصد بعدی بن سلمان پس از سفر به آمریکا/ تلاش ولیعهد جوان سعودی برای ارائه تصویری لیبرال از عربستان

مکرون ماه نوامبر شخصا در بحران مربوط به سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان مداخله کرد. حریری، ظاهرا تحت فشار محمد بن سلمان، استعفای خود را از ریاض اعلام کرده بود. او مدت دو هفته در ریاض نگه داشته شده بود و بعد با میانجی‌گری فرانسه از عربستان به پاریس رفت و استعفای خود را پس گرفت.

ولیعهد سعودی روی تقویت روابط خود با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا حساب می کند، ترامپی که تهدید کرده است در صورتی که تا پیش از ۱۲ مه اصلاحاتی در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران صورت نگیرد، از این توافق خارج می شود. مکرون احتمالا تلاش خواهد کرد که محمد بن سلمان را متقاعد کند بهتر است برای نجات این توافق تلاش کند.

در مورد یمن، سازمان‌های غیردولتی قصد دارند در مدت سفر محمد بن سلمان به فرانسه، پاریس را تحت فشار بگذارند تا صادرات سلاح به عربستان سعودی را متوقف کند، کشوری که مرتب به خاطر حملاتش در یمن که بیشتر قربانیانش غیرنظامی هستند، مورد انتقاد است.

دیگر نکته مناقشه برانگیز در روابط فرانسه و عربستان، حکم بازداشتی است که دستگاه قضایی فرانسه ماه دسامبر برای حصه، خواهر ولیعهد سعودی صادر کرد. خواهر محمد بن سلمان متهم شده است که به محافظ شخصی خود دستور داده بود که یک تعمیرکار را در پاریس کتک بزند

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *