ش. خرداد ۱۷ام, ۱۳۹۹

دنیای خبر

مهم ترین رویدادهای ایران و جهان

نماینده روسیه در سازمان ملل

ایران قدرتی منطقه‌ای است و باید منافع این کشور را در نظر گرفت

نماینده روسیه در سازمان ملل با تأکید بر اینکه حضور ایران در سوریه قانونی است، گفت ایران قدرتی منطقه‌ای است و باید منافع این کشور در منطقه را در نظر گرفت.

به گزارش گروه مانیتورینگ بین‌الملل خبرگزاری فارس، «واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه در سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه بار دیگر تأکید کرد که حضور ایران در سوریه به درخواست دمشق و بر اساس قوانین بین‌المللی است.
وی که به عنوان رئیس دوره‌ای شورای امنیت در یک نشست خبری در مقر سازمان ملل در نیویورک صحبت می‌کرد، در پاسخ به سوالی درباره حضور ایران در سوریه گفت: «ایران و سوریه هر دو از اعضای ملل متحد هستند. ایران به درخواست دولت سوریه، در سوریه حضور دارد. حضور ایران در سوریه، مشروع است.»
این دیپلمات روس افزود: «نمی‌توانید این مسئله را انکار کنید، خوشتان بیاید، یا نیاید. این حضوری مشروع است. اینکه چه نقشی ایفا می‌کنند و اینکه این حضور چه تأثیری بر محیط گسترده‌تر منطقه دارد، مسئله دیگری برای بحث است.»
نبنزیا ادامه داد: «ایران از مدت‌ها پیش گفته که برای بحث درباره امور منطقه در قالبی گسترده‌تر، آمادگی دارد و به بحث درباره امور منطقه‌ای علاقمند است. بسیاری از کشورها آن‌ها را به ایفای نقشی ثبات‌زدا در منطقه متهم می‌کنند. آن‌ها می‌گویند “حاضریم در این مورد بحث کنیم. نگرانی‌هایی وجود دارد، اما طرف دیگر با این کار موافقت نمی‌کند” ما حاضریم در منطقه خلیج [فارس] یا خاورمیانه درباره نقش قدرت‌های منطقه گفت‌وگو کنیم.»
وی افزود: «ایران یک قدرت منطقه‌ای است. این کشور منافع مشروع خود را در منطقه دارد. نمی‌توانید آن‌ها را از منطقه خارج کنید، باید منافع آن‌ها را هم در نظر بگیرید. برای این کار، باید با آن‌ها گفت‌وگو کنید، نه اینکه آن‌ها را متهم کنید.»
در بخش دیگری از این نشست از نماینده روسیه در سازمان ملل، درباره حضور آمریکا در سوریه سوال شد. وی گفت: «تردیدی نیست که از نظر ما حضور ایالات متحده در سوریه غیرقانونی است، اما این یک واقعیت است و با نگاه‌واقع‌بینانه باید بپذیریم که آن‌ها آنجا هستند. اما آن‌ها نهایتا باید آنجا را ترک کنند. آن‌ها می‌گویند که برای شکست دادن باقی‌مانده‌های تروریست‌ها آنجا حضور دارند، اما ظن ما این است که ممکن است طرح‌های دیگری، به جز مسئله سوریه، داشته باشند.»
او با تأکید بر اینکه مسکو معتقد است که بحران سوریه باید از طریق سیاسی حل و فصل شود، گفت روند سیاسی در سوریه شتاب گرفته و نشست بعدی مذاکرات سیاسی در قالب «آستانه» (با مشارکت ایران، روسیه و ترکیه) احتمالا اواخر ماه آینده میلادی در شهر سوچی روسیه برگزار می‌شود.
به گفته نبنزیا، دولت سوریه فهرست نامزدهای مورد نظر خود برای حضور در کمیته تدوین قانون اساسی سوریه را به سازمان ملل داده و اکنون «توپ در زمین معارضین است» تا آن‌ها هم فهرست نامزدهای مد نظر خود را ارائه کنند. نهایتا «استفان دی‌میستورا» نماینده سازمان ملل در امور سوریه فهرست نهایی را تنظیم می‌کند.

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است ندیده باشید