ی. مرداد ۱۰ام, ۱۴۰۰

دنیای خبر

مهم ترین رویدادهای ایران و جهان

سد سازی ترکیه و ایجاد مشکلات زیست محیطی برای کشورمان


اخبار منتشره حکایت دارد که سد ایلیسو ترکیه در مرحله نهایی ساخت است و مارچ امسال (حدود یک ماه دیگر) آبگیری آن آغاز می شود؛ سدی که یکی از بزرگترین طرح های آبی جهانبشمار می رود و پروژه ای است با چشم اندازه ۱۰۰ ساله که در برگیرنده ۲۲ سد و ۱۰ نیروگاه برق آبی میباشد.
خبرگزاری ها گزارش داده اند مرحله ساختمانی احداث سد به پایان رسیده و ترکیه در حال نصب تجهیزات نیروگاهی و ژنراتورها است و تا مارچ امسال آبگیری را آغاز می کند.
این سد بر روی رودخانه های دجله و فرات که روزگاری عراق را از شرق تا غرب و از شمال و تا جنوب سیراب می کرد، احداث شده و با آبگیری آن، ۵۶ درصد منابع آبی عراق از بین می رود و منجر به خشک شدن رودخانه ها و هورها و تالاب ها و نیز کم آبی در بخش کشاورزی و بی کاری و فقر در کشور همسایه شده و به تبع آن جنگ های داخلی و شاید نزدیک ترین پیامد آن برای ایران، خشک تر شدن کانون های ریزگرد و طوفان شن در چند استان غربی و حتی مرکزی کشور می شود.
ملاحظه: با توجه به شرایط مذکور و نزدیکی یک فاجعه بزرگ زیست محیطی برای کشور، بی‌تفاوتی مسئولین کشور برای پیگیری موضوع از طریق مجامع بین‌المللی و مذاکرات دوجانبه یا چندجانبه قابل تأمل بنظر می رسد؛ نکته‌ای که البته شاید حوادث تروریستی و ناامنی‌های سیاسی نظامی سوریه و عراق بر عملیاتی شدن آن مؤثر بوده و قطعا همین حوادث نیز به زودی بحران‌های سیاسی نظامی را حداقل در عراق تشدید خواهد کرد.
درصورتی مسئولین سیاسی چه در ایران و یا عراق قصد مقابله و جلوگیری از اقدامات ایذایی ترکیه را داشته باشند، اهرم های زیادی از جمله صادرات گاز، مراودات تجاری، مسائل امنیتی وجود دارد که می توان با استفاده از آنها، منافع ملی را در برابر ترکیه حفظ و صیانت نمود

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *